Detským lekárom došla trpezlivosť aj vzhľadom na to, že ich je množstvo v dôchodkovom veku a pri nedostatku personálu nezvládajú slúžiť do noci. Pediatri teraz informovali, že evidujú viac ako 400 výpovedí zo služieb, pričom v niektorých mestách sa zapájajú všetci detskí lekári. Podľa hlavnej odborníčky ministerstva pre primárnu pediatriu Eleny Prokopovej je predpoklad, že sa číslo podaných výpovedí ešte zvýši.
Prvé uplynú na konci tohto mesiaca, ďalšie v auguste. „Pediatri nesúhlasia s tým, že majú zákonnú povinnosť slúžiť bez ohľadu na ich vek, zdravotný stav alebo požiadavky,“ hovorí pre Nový Čas Prokopová. Pointou celého sporu je to, že politici zákonom neznížili ordinačné hodiny pohotovostí.
Pohotovosti využívajú rodičia pre deti, ktorým sa náhle zhorší zdravotný stav, ale nie sú v ohrození života. Pediatrov, ktorých v systéme chýbajú stovky a každý druhý z tých, čo pracujú, je dôchodca, už takto nastavený systém prestáva baviť. Po bežných ordinačných hodinách nastupujú totiž na pohotovosti, kde slúžia do desiatej v noci a od rána opäť ordinujú.
Vekový priemer detských lekárov na Slovensku je pritom 59 rokov. Z celkového počtu 980 pediatrov podalo výpoveď zo služieb 409. V praxi však kraje pohotovosti zabezpečiť musia. Pediatri tak budú slúžiť naďalej, keďže budú súčasťou rozpisov a nastúpiť musia pod hrozbou niekoľkotisícovej pokuty.
„Keď máme uzavretú zmluvu, máme o 3 eurá na hodinu viac a môžeme si vybrať, kedy budeme slúžiť. Pokiaľ zmluvu nepodpíšeme, tak máme 9 eur na hodinu a služby si nemôžeme vybrať. Dali sme výpovede a ideme tým sami proti sebe, proti vlastnému komfortu,“ skonštatovala Prokopová. Hlavnou obavou pediatrov je, že takto nastavený systém môže položiť ambulancie.
Starší lekári totiž neodídu len zo služieb na pohotovostiach, ale úplne do dôchodku. „Keď nebudú skrátené pohotovosti, tak jediná možnosť starších kolegov, ako neslúžiť, je položenie ambulancie počas dňa,“ vysvetľuje Prokopová.