Orbánovho veľvyslanca si na koberček nepredvolalo len slovenské, ale aj rumunské ministerstvo zahraničia. Orbán totiž okrem iného povedal aj to, že o Sikulsku a Sedmohradsku Maďarsko nikdy netvrdilo, že by boli rumunskými územnými celkami. Ako na šokujúce Orbánove slová reagovali jednotlivé slovenské politické strany a ich predstavitelia?
Nesúhlas napriek rovnakým názorom
Maďarského premiéra Orbána rešpektujem ako suverénneho politika tvrdo obhajujúceho národné záujmy Maďarska. Máme rovnaké názory na význam V4, na životnú dôležitosť práva veta v EÚ či na vojnu na Ukrajine. Ani tak však nemôžem súhlasiť s tým, aby označoval Slovensko ako „odtrhnuté územie“. To je to isté, ako keby som takto hovoril o Podkarpatskej Rusi. Československo bolo v roku 1918 rovnakým nástupníckym štátom po rozpade Rakúsko-Uhorska ako Maďarsko.
Zahráva sa s ohňom
Michal Šimečka, predseda Progresívneho Slovenska
Rozprávať o Slovensku ako o „odtrhnutom území“ je neprípustné. Orbán sa zahráva s ohňom nacionalizmu a revizionizmu, ktorý v Európe už napáchal toľko tragédií. Takéto provokácie si však môže dovoliť aj vďaka tomu, že antisystémoví politici po celej Európe mu nadbiehajú ako svojmu šampiónovi. Presne ako Robert Fico, pre ktorého je Orbán vzorom. Septembrové voľby budú aj o tom, či v Európe získajú prevahu politici ako Fico a Orbán.