Pri jej nízkej hladine dokonca možno z brehu pozorovať časti z trinástich zatopených obcí. „Prostredníctvom cyklotrasy s názvom Po stopách zaplavených obcí odhaľujeme návštevníkom zaujímavosti. Podarilo sa spojiť športový zážitok s poznaním histórie. Úsek odhaľuje tajomstvá zatopených obcí. Pohľad na Kostol Panny Márie na okraji priehrady na pozadí hory, čo je ikonický záber na Liptov v lete a rovnako aj v zime,“ povedala nám Katarína Šarafínová z regionálnej kancelárie cestovného ruchu.
Trasa má dĺžku približne 14 km. „Kvôli niekoľkým stúpaniam ju odporúčame zdatnejším cyklistom. Osadili sme 10 informačných tabúľ s údajmi o vodnom diele aj histórii územia,“ dodala. Na cyklotrase si môžete prečítať aj fakty o výstavbe.
Začali s ňou v polovici 50. rokov minulého storočia, no projekt sa zakrátko zastavil a naplno sa rozbehol až v roku 1965 a dokončili ju v 1975. Priehrade dlhej 7,5 km a širokej 2,5 km však muselo ustúpiť 13 liptovských obcí, z ktorých vysídlili 940 rodín. Dokopy voda vyhnala približne 4-tisíc ľudí.
Liptovská Mara
Dala meno priehrade a do 16. storočia plnila úlohu svetského aj cirkevného centra Liptova. Časť kostola zostala na okraji priehrady a kópiu kostola možno navštíviť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Pôvodný kostol bol postavený v polovici 13. storočia.
Parížovce
Ich gotický kaštieľ zo 14. storočia bol vzácnou stavbou danej doby a jeho kópia je umiestnená v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.