Dvoch najmladších chlapcov - Juraja (4) a Samuela (2) umiestnili do výchovy k homosexuálnemu páru dvoch mužov. Pre Veľkú Britániu nejde o nič výnimočné, nakoľko tamojšie právne predpisy takúto adopciu pripúšťajú. Rómska rodina chlapcov je však zdesená, pretože sú katolíci a pravidelne chodia do kostola.
Ladislav Sakajtov sa spolu so svojou rodinou presťahoval do Veľkej Británie v roku 2009. Žijú v Kente, on pracuje ako maliar a vypomáha na stavbách. „Napríklad aj pri búracích prácach,“ hovorí. Spolu s manželkou Ivetou má 10 detí. Bez problémov však komunikuje, ovláda prácu s počítačom a internetom, má neukončené vysokoškolské vzdelanie a najmä - svoje deti nadovšetko miluje. „S rodinou sme katolíci, do kostola chodíme pravidelne,“ vysvetľuje.
O to šokujúcejšie pre neho bolo, keď mu britské úrady odobrali deti a umiestnili ich do náhradnej rodiny. Podľa neho k mužskému homosexuálnemu páru. „Manželka sa z toho psychicky zrútila,“ opisuje reakciu rodiny. Sťažovali sa britským sociálnym úradom, ktoré ich však označili za bigotných. So svojimi najmladšími synmi sa rodina stretávať nemôže. „Raz som chcel Juraja a Samuela pobozkať a strávil som vo väzení 72 hodín,“ opisuje bolesť z odlúčenia otec Ladislav.
Podľa britských úradov mali starší súrodenci oboch detí nepravidelnú školskú dochádzku, občas chodili zanedbané a otec sa mal priznať, že pri výchove ich občas udrel. Prípadom sa už zaoberajú aj slovenské orgány. Okrem Veľkej Británie si homosexuálne páry alebo jednotlivci môžu adoptovať deti aj v Belgicku, Dánsku, Holandsku, vo Fínsku, na Islande, v Nemecku, Nórsku, Španielsku a vo Švédsku.
Rodina mala problémy aj v minulosti
Problémy s britskou sociálkou mala v rodine už aj dcéra Ladislava Sakajtová (21). Keď jej hrozilo odobratie dvoch detí Adamka (2,5) a Kristiánka (4), ušla s nimi v januári minulého roka na Slovensko. „Každý deň k nám chodili na kontroly. Sociálka sa mi vyhrážala, že mi odoberie deti. Úrady mi zobrali štyroch súrodencov a vedela som, že by vzali aj moje deti. Mali sme mať súd, ale bála som sa, tak sme ušli,“ opísala situáciu vystrašená Ladislava, ktorá sa z Británie radšej vrátila k rodine do Michaloviec. Britské úrady im vyčítali najmä stiesnené bytové podmienky.