Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Komár, včela, osa, sršeň - kedy je uhryznutie nebezpečné? Čo robiť, keď vás uštipne hmyz!

Komár, včela, osa, sršeň - kedy je uhryznutie nebezpečné? Čo robiť, keď vás uštipne hmyz!

Zdroj: istock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Pre poštípanie hmyzom skončilo vlani v nemocnici 144 ľudí, ako vyplynulo z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Bežné štípance od komára ani nerátame, pomôžu na ne babské recepty alebo masť z lekárne, ktorá zmierni nepríjemné svrbenie, sčervenanie či opuch.

Nie každé uštipnutie však prejde bez následkov, nebezpečné je najmä uštipnutie včelou, osou alebo sršňom. Sú situácie, v ktorých lekári radia dokonca volať záchranku. Kedy je situácia naozaj vážna a kedy netreba robiť paniku?

Väčšina uhryznutí a bodnutí hmyzom nie je nebezpečná, niektoré uštipnutia však môžu byť dokonca smrteľné, ak máte alergiu na hmyz. Uštipnutie komárom patrí k tým prípadom, keď nie je ohrozené vaše zdravie či život. Naozaj nebezpečné môže byť však uštipnutie komárom egyptským alebo komárom tigrovaným, ktoré sa už dostali do Európy. Komár tigrovaný šíri napríklad vírus žltej zimnice, nazývaný aj vírus západonílskej horúčky.

„Samotné uštipnutie komárom nie je dôvod na návštevu lekára,“ vraví virológ Boris Klempa zo SAV. „Pokiaľ nezačnete mať prvé príznaky ochorenia, uštipnutie komárom nemusíte nejako zvlášť brať do úvahy,“ radí. Nie je nič, čo by človek mohol urobiť okamžite po uštipnutí, nejakú preventívnu liečbu, nič také nie je. Treba vyčkať, či ste sa naozaj niečím infikovali, potom sa ochorenie lieči už len viac-menej symptomaticky,“ vraví virológ.

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace