Projekt podporila Agentúra pre podporu výskumu a vývoja 250-tisíc eurami. Odštartoval 1. júla a potrvá štyri roky. Výsledkom budú tri kokosové MCT oleje obohatené o rôzne druhy čili s rozličnou pálivosťou. Prvý produkt by mal byť na svete v priebehu budúceho roka. Ako uviedla riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech Lucia Gabríny, Botanická záhrada SPU vypestovala pre ich výskumné aktivity 40 odrôd čili s rôznym obsahom kapsaicínu.
Z nich sa vyberie 10 odrôd na analýzu. „Následne sa z nich vyselektujú tri, ktoré sa budú skúmať najmä z hľadiska obsahu kapsaicínu, ale aj rôznych minerálnych stopových prvkov a tie sa budú pridávať do kokosového MCT oleja,“ dodala. Na ľudskej rakovinovej línii hrubého čreva a rekta budú potom vedci skúmať a hodnotiť mikroenkapsulovanú (obaľovanú) a nemikroenkapsulovanú (neobaľovanú) formu kapsaicínu a ich protirakovinový účinok.
MCT olej podporuje spaľovanie tukov, rast svalov a je zdrojom energie. Výborne sa hodí na prevenciu obezity, ale aj na liečbu porúch gastrointestinálneho traktu. „Naším cieľom je obohatiť tento olej aj o protirakovinový účinok, ktorým sa vyznačuje čili,“ uviedla hlavná riešiteľka projektu Hana Ďúranová. Vedci budú skúmať, aká dávka čili je schopná usmrtiť rakovinové bunky a je pritom prijateľná pre človeka.
„Senzorickým hodnotením sa stanoví, aká dávka čili v MCT oleji je ešte prijateľná pre konzumentov. Na základe toho sa bude robiť ešte ďalšia analýza - mikroenkapsulácia, v rámci ktorej sa extrakty z čili obalia nejakým obalovým materiálom, napríklad maltodextrínom, ktorý ochráni tráviaci trakt konzumentov pred pálivými účinkami čili.“