Kapela v Rakúsku už niekoľko týždňov čelí kritike organizácií na ochranu ženských práv i politických predstaviteľov. Petícia, ktorá dnešný a štvrtkový koncert vo Viedni označuje za "platformu pre násilníka", podľa AFP zhromaždila takmer 18.000 podpisov.
V uplynulých týždňoch nemecké médiá priniesli množstvo svedectiev mladých fanúšičiek kapely Rammstein o nevhodnom správaní 60-ročného frontmana skupiny a jeho spolupracovníkov. Podľa týchto svedectiev mladé ženy dostali pozvánky do zázemia koncertov či na večierky po vystúpení. Tvrdia, že im bolo naznačené, že sa od nich očakáva pohlavný styk s Lindemannom. Niektoré ženy tiež vyjadrili podozrenie, že dostali drogy bez toho, aby o tom vedeli.
Nemecká prokuratúra začala v polovici júna Lindemanna kvôli jeho správaniu k ženám vyšetrovať, ale kapela pokračuje vo svojom turné po európskych štadiónoch od Bernu po Paríž cez Berlín.
Mira Klauserová, jedna z účastníčok protestu v rakúskom hlavnom meste, uviedla, že prišla prejaviť "solidaritu s obeťami". Organizovaním týchto koncertov "vysielame správu, že tým ženám neveríme, že sú to všetko klamstvá", povedala dvadsaťštyriročná psychoanalytička. Na druhej strane cesty, pod policajným dohľadom, fanúšikovia kapely apelovali na to, aby sa na speváka pred súd nehádzala špina.
Tridsaťročný Michael Zeilinger pripustil, že situácia je "komplikovaná", ale "nemyslí si, že je dobrý nápad" rušiť akcie, "ktoré priťahujú toľko ľudí, kým sa obvinení nepreukážu". Dnešné i štvrtkové koncerty sú vypredané s očakávanou účasťou asi 55.000 divákov.
Do debaty vstúpila aj ministerka pre rodinu Susanne Raabová, ktorá vyjadrila "hnev" nad početnými svedectvami žien. Na Twitteri vyzvala organizátorov, aby zaviedli "účinné bezpečnostné a ochranné opatrenia, ktoré by zabránili opakovaniu takýchto otrasných násilných činov".