Stále viac ľudí zvažuje, alebo realizuje kúpu elektromobilu. Čoskoro budú autá na elektrický pohon stále bežnejšou súčasťou našej premávky. Aj elektromobily však majú svoje nevýhody. Server topspeed.com sa pozrel na zopár z nich.
1. Časy nabíjania stále nie sú na rovnakej úrovni ako tankovanie
Jednou z najväčších nevýhod elektromobilu je čas potrebný na úplné nabitie. V prípade spaľovacích áut ide o čisto mechanický proces: nalievanie kvapaliny do nádrže. V prípade elektromobilov to nie je také jednoduché. Časy nabíjania sa líšia od dvadsiatich minút po viac ako šesť hodín v závislosti od zdroja, napätia a typu vozidla. Vývojom technológií sa však tento čas bude skracovať.
2. Nedostatok nabíjacích staníc
Veľkou výhodou elektromobilov je, že si ich môžete nabiť aj doma, ak máte správnu výbavu. Vždy to však bude pomalšie, ako nabíjanie na nabíjacej stanici. V Európe je viac ako 375-tisíc nabíjacích staníc, no všetky predpovede naznačujú, že v budúcnosti bude potrebných oveľa viac, aby sa pokryl obrovský dopyt očakávaný v nasledujúcich rokoch.
3. Len veľmi málo elektromobilov ponúka viac ako 600 km dojazdu
Ďalším klasickým problémom, ktorému čelili vývojári elektromobilov v minulosti a ktorým čelia aj dnes, je dojazd. Hoci sa dosiahol veľký pokrok, rozsah porovnateľný s konvenčnými automobilmi sa ešte nedosiahol.
4. Otázna životnosť batérií
Batérie používate neustále: vo svojom mobilnom telefóne, v notebooku, v inteligentných hodinkách a dokonca aj v bežnom aute. V elektromobiloch je batéria srdcom auta a pri preprave ste od nej závislí. V miernom podnebí môže kvalitná batéria pri správnej údržbe vydržať 12 až 15 rokov, zatiaľ čo v oblastiach s extrémnymi teplotami životnosť klesne na 8 až 12 rokov. V každom prípade značky ako Tesla alebo Hyundai ponúkajú záruky na batérie, ktoré dosahujú 160-tisíc kilometrov alebo 8/10 rokov.
5. Náklady na elektrinu
Jedným z aspektov vlastníctva elektrického vozidla, ktorý mnohí prehliadajú, je energia potrebná na jeho nabitie. Takmer každú noc bude musieť byť elektromobil zapojený do zásuvky, ktorá odoberá dodatočnú energiu z elektrickej siete (teda pokiaľ nie ste pripojení cez vlastnú sieť pomocou obnoviteľných zdrojov, ako je solárna energia). Takže aj keď elektromobily znižujú vypúšťané uhlíkové emisie, odoberajú viac elektriny z už aj tak napätých energetických sietí na celom svete.