Archeologička Spišského múzea v Spišskej Novej Vsi Mária Hudáková na štvrtkovej tlačovej konferencii prezentovala spolu s kolegami najvýznamnejšie objavy, patria medzi ne najmä fragmenty bohato zdobených keramických nádob a kamennej industrie z obdobia eneolitu.
"Doteraz sme mali veľmi málo nálezov z tohto staršieho obdobia, v tejto sezóne sa nám podarilo nájsť keramiku, ktorá sa spája s bádenskou kultúrou z obdobia neskorej doby kamennej, teda 3500 až 2900 rokov pred Kristom," priblížila Hudáková. Okrem keramiky našli aj fragmenty zvieracích kostí, kovových súčastí odevu, ozdôb či remeselníckych nástrojov.
Tento rok začali s výskumom priekopy nachádzajúcej sa za hradbou, tú skúmali archeológovia v predošlých rokoch. V severozápadnej časti Hradiska sa pokračovalo vo výskume pozostatkov pravdepodobne drevenej stavby s kolovou - stĺpovou konštrukciou, ktorú dokladajú do skalného podložia vytesané kolové jamy. Archeológ Dominik Repka uviedol, že posun archeologického výskumu je tento rok veľmi veľký. "Narazili sme tu na výrazné stopy osídlenia starého 5000 rokov. Vieme povedať, že osídlenie tu bolo intenzívne nielen v období, keď tu žili Kelti, ale už omnoho skôr. To sme doposiaľ netušili," skonštatoval.