Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.07.2023 15:49 | Ukrajina vojenský konflikt

Zlý sen nekončí: Ukrajinský parlament predĺžil stanné právo a mobilizáciu

Ukrajinský parlament predĺžil vo štvrtok platnosť trvania stanného práva, ako aj mobilizáciu do armády o ďalších 90 dní. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Za predĺženie stanného práva hlasovali dve tretiny poslancov 450-členného parlamentu (Verchovnej rady). Oznámili to viacerí poslanci na svojich účtoch v aplikácii Telegram. Obe uvedené opatrenia tak zostanú v platnosti do polovice novembra.

Poslanec Olexij Hončarenko podotkol, že predĺženie stanného práva neumožňuje usporiadať parlamentné voľby, ktoré by sa mali na základe ústavy v krajine konať 29. októbra. Dlhotrvajúca vojna taktiež ohrozuje prezidentské voľby naplánované na 31. marca 2024.

Stanné právo a všeobecná mobilizácia vrátane dočasného zákazu vycestovania pre mužov vo veku 18–60 rokov boli vyhlásené po začiatku ruskej invázie vlani vo februári a odvtedy boli opakovane predlžované na žiadosť prezidenta Volodymyra Zelenského. Počas stanného práva majú ozbrojené sily rozšírené právomoci a obmedzujú sa občianske slobody, ako napríklad právo na konanie demonštrácií.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Na snímke exminister spravodlivosti SR Gábor Gál.
Exminister spravodlivosti sa opätovne postaví pred súd: Vypovedať však odmieta, akú si kladie podmienku?
Petre Vlhovej po operácii napísala aj Američanka Mikaela Shiffrinová.
Foto
Shiffrinová posiela dojímavý odkaz Vlhovej, ktorú náhle operovali: Reagujú aj ďalšie konkurentky!
Izraelská protivzdušná obrana (archívne foto).
Izrael nenechal dlho čakať na odpoveď: Po vypálení rakiet prišla odveta! Krehké prímerie je na spadnutie
 Ľubomír mal podľa obžaloby brutálnym spôsobom zabiť svoju družku Gabiku († 48).
Foto
Ľubomír brutálne zavraždil svoju družku Gabiku († 48): PLAČ dcéry Táničky na súde! Stratila som všetko...
Jablonský posiela Kuffovi odkaz.
Foto
Jablonský o kauze služobných áut: Kuffovi posiela štipľavý ODKAZ! Nechce nás...
Pri železničnej stanici v Topoľčanoch má vzniknúť nové parkovisko.
Váš Tip
Novinka pri železničnej stanici v Topoľčanoch: Aha, čo tam plánujú postaviť za takmer 100-tisíc €!
Ľudia zvyknú vnímať nadváhu ako estetický problém, v skutočnosti je najmä zdravotný
Obéznych detí každým rokom PRIBÚDA: Z prognózy poisťovne vám padne sánka na zem
Na snímke bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová.
Harrisová a Clintonová budú peniť od zlosti: AHA, čo sa im Trump rozhodol odobrať
Známe osobnosti prehovorili o svojich dôchodkoch.
Foto
Priznania slovenských celebrít o dôchodkoch: Je to VÝSMECH! Zomreli by sme po pár dňoch...
George Foreman (vpravo) v súboji s Louom Savaresom.
Foto
Svet boxu sa zahalil do čiernej: Zomrel slávny zápasník!
(ilustračné foto).
Aktualizované
V tejto časti Slovenska zafučí silný nárazový vietor: Sila, akú rýchlosť môže dosiahnuť
Na snímke štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (vpravo) a moderátor Juraj Hrabko.
Parlament čakajú náročné chvíle, na programe je množstvo vecí: TOTO bude najväčšou skúškou koalície