Ako sa k tomu stavajú lesníci
Na našom území žije okolo 3 000 jedincov
Národné lesnícke centrum (NLC) upozorňuje, že situácia je v skutočnosti veľmi problematická a v posledných rokoch medveďov na našom území výrazne pribudlo. „Kým v roku 2000 bol celkový hlásený areál medveďa 11 500 km², v roku 2022 to už bolo 16 300 km². Medveď teda za 22 rokov obsadil nové územie s výmerou 4 800 km², čo je nárast jeho areálu o 42 %,“ uvádzajú lesníci.
Podľa nich sa rozšírili aj oblasti jeho výskytu. Zatiaľ čo v minulosti sa medveď hnedý pohyboval len v horských oblastiach s vysokou lesnatosťou, v súčasnosti sa z pahorkatín presunul do nížin až do blízkosti ľudských obydlí. Populačná hustota sa najvýraznejšie zvýšila najmä v okresoch stredného a severného Slovenska, najviac ich pribudlo v okresoch Banská Bystrica a Ružomberok.
Lesníci vyzývajú na okamžité riešenie, inak sa podľa nich bude problém s medveďmi stupňovať. Podľa nich je nevyhnutné čo najskôr pristúpiť k „redukcii počtov v najohrozenejších regiónoch, zabezpečiť nastavenie národnej, prípadne nadnárodnej legislatívy tak, aby v odôvodnených prípadoch bolo možné početnosť medveďa hnedého usmerňovať, a zabezpečiť, aby rozhodnutia odborníkov z kompetentných rezortov nemohli byť marené mimovládnymi organizáciami, konajúcimi často len na základe svojich dojmov, presvedčení a dezinformácií zo sociálnych sietí“. V roku 2014 štúdia profesora Pauleho počítala len s populáciou 1 256 jedincov ± 235 jedincov, zatiaľ čo najnovšia analýza hovorí, že ich počet výrazne narástol.
„V rámci poľovníckej štatistiky bolo za rok 2022 vykázaných 3 160 jedincov, k čomu sa po zhodnotení všetkých dostupných ukazovateľov prikláňa aj náš odborný odhad 2 500 - 3 200 kusov,“ konštatujú. Zároveň kritizujú štúdiu, ktorú zverejnilo ministerstvo, a to, že v nej uvádzajú približne o 1 000 medveďov menej, považujú za vysoko nepravdepodobné. „Zrejme bolo vyzbieraných a analyzovaných málo vzoriek, čo potvrdzuje aj oponentský posudok vypracovaný TU Zvolen koncom minulého roka,“ uzatvárajú lesníci.