Čo hovorí štát a ochranári
Čísla nie sú alarmujúce
Štátna ochrana prírody (ŠOP) predložilo štúdiu, ktorá odhaduje počet medveďov približne na 1 012 až 1 275, čo oproti predchádzajúcim rokom nie je žiadny dramatický nárast. To, že by skúmali príliš malú vzorku, spoluautor štúdie Pavel Hulva odmieta. Rezort životného prostredia však dáva najavo, že mu situácia nie je ľahostajná. „Napriek tomu, že k zásadnému nárastu celkového počtu medveďov na Slovensku podľa výsledkov štúdie nedošlo, ministerstvo rozumie obávam verejnosti zo stretu s medveďom,“ uvádza ŠOP k štúdii.
Prízvukujú, že medvede do intravilánov obcí nepatria a ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia do obytných zón, je nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom. Podľa Hulvu je ťažké presne povedať, koľko jedincov bude na Slovensku do budúcna, existuje hneď niekoľko alternatívnych scenárov. Prízvukuje, že sa nijakým spôsobom nesnažia bagatelizovať obavy obyvateľstva, ale počet medveďov priamo úmerne nesúvisí s počtom útokov. Pavel Hulva dodáva, že téma sa podľa neho príliš spolitizovala.
„Najväčšiu populáciu medveďa evidujeme v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde sa preukázala populácia 278 jedincov,“ uvádzajú závery štúdie. Pripustili, že početnosť môže byť vyššia, ale to sa týka len jednotiek percent, nie tisícok kusov.
„Tohtoročné čiastkové výsledky naznačujú, že k nárastu populácie nedochádza ani v našom území,“ hovorí zoológ NP Malá Fatra Michal Kalaš. Zoológ Štátnej ochrany prírody Slavomír Finďa hovorí, že pracoval pre lesníkov veľa rokov a ich údaje sú zozbierané z poľovných revírov. „Nadhodnotenie v porovnaní s realitou spočíva v tom, že medvede sa pohybujú v určitom teritóriu cez niekoľko revírov a viacnásobne ich spočítajú,“ povedal Finďa.