Dr. Richard Oakley, zástupca riaditeľa Alzheimerovej spoločnosti, pre denník Mirror uviedol: "Po 20 rokoch bez nových liekov na Alzheimerovu chorobu v Spojenom kráľovstve máme teraz dva potenciálne nové lieky za 12 mesiacov. To by mohol byť začiatok konca Alzheimerovej choroby."
Tau a ďalší proteín nazývaný amyloid sa už dlho nachádzajú v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou a už tri desaťročia sa predpokladá, že spôsobujú ničivé príznaky demencie. Predpokladá sa, že sa navzájom ovplyvňujú, ale ako presne, je záhadou.
V minulom roku sa ukázalo, že skúška iného lieku s názvom lecanemab spomaľuje progresiu príznakov o 27 % tým, že blokuje tvorbu amyloidných plakov v mozgu. Odborníci dúfajú, že budúce lieky zamerané na tau a amyloid by mohli ešte viac spomaliť neúprosnú stratu pamäti a schopnosti myslieť, ktorou trpia pacienti s Alzheimerovou chorobou. Nová štúdia varuje, že strata čuchu môže byť skorým príznakom demencie. Výskumníci zistili, že u ľudí s jedným génom Alzheimerovej choroby je pravdepodobnosť, že budú mať dobrý čuch, o 37 % nižšia. Tí, ktorí sú nositeľmi génu APOE e4, o ktorom je známe, že zvyšuje riziko degeneratívneho ochorenia straty pamäti, začali strácať schopnosť čuchu vo veku 65 až 69 rokov.
Dr. Matthew GoodSmith z Chicagskej univerzity v USA povedal: "Testovanie schopnosti človeka rozpoznávať pachy môže byť užitočným spôsobom predpovedania budúcich problémov s poznávaním. Hoci je potrebný ďalší výskum na potvrdenie týchto zistení a určenie, aká úroveň straty čuchu by predpovedala budúce riziko, tieto výsledky by mohli byť sľubné, najmä v štúdiách zameraných na identifikáciu ľudí ohrozených demenciou na začiatku ochorenia. Identifikácia mechanizmov, ktoré sú základom týchto vzťahov, nám pomôže pochopiť úlohu čuchu pri neurodegenerácii."