Trendy v oblasti založenia si rodiny či vstupu do manželstva sa zásadne zmenili. Za ostatných 30 rokov sa mladí Slováci nehrnú ani do manželstva a rovnako odkladajú aj založenie si rodiny. Dnes nie je výnimočné, že žena rodí prvý krát po 35. roku života. Muži sa stávajú otcami v ešte vyššom veku. Pritom ideálny čas na založenie si rodiny je práve okolo 25. roku života človeka. Mnohé páry, ak sa už rozhodnú pre splodenie potomka, často zistia, že to nie je jednoduché. Biologický vek nevieme ovplyvniť a ak sa k tomu pridružia ďalšie ochorenia, problém je na svete. Neplodnosť dnes už nie je tabu, ale reálny problém veľkého počtu párov, ktoré sa snažia o dieťatko.
Biologický vek neovplyvníme
O neplodnosti hovoríme vtedy, keď pár nedokáže počať dieťa napriek pravidelnému a nechránenému pohlavnému styku po dobu najmenej jedného roka. Zatiaľ čo rizikové faktory ako stres, fajčenie, alkohol, životný štýl, sedavé zamestnanie či nadváhu vieme ovplyvniť, náš biologický vek nie. „V praxi sa stretávame s tým, že mladí ľudia majú len málo informácií o prirodzenej plodnosti a myslia si, že majú čas. Faktom však je, že s vekom výrazne klesá plodnosť u žien a počet spermií u mužov. Vek je u žien navyše najvýraznejším faktorom pre neplodnosť. Po 35. roku života plodnosť rapídne klesá a okolo 40. až 45. roku sa blíži k nule,“ uviedol medicínsky riaditeľ Reprofit Slovensko MUDr. Tomáš Bagócsi.
Každá žena sa rodí s určitým počtom vajíčok, ovariálnu rezervu ovplyvňuje aj fajčenie a životný štýl. Podľa niektorých výskumov sa až 90 % vajíčok vyčerpá do 35. roku života ženy. „Telo má najlepšie podmienky na otehotnenie medzi 20. až 28. rokom života. Okolo 24. roku života ženy je počet vajíčok najväčší a najvhodnejší k oplodneniu. Jednou z možností, ako si svoje zdravé vajíčka zabezpečiť aj do budúcnosti, je ich zmrazenie, tzv. social freezing,“ doplnil Doc. MUDr. Stanislav Tomáš, PhD., vedúci lekár Reprofit Martin s tým, že o týchto možnostiach by ženu mal informovať jej gynekológ alebo všeobecný lekár.
„V ambulanciách sme svedkami toho, že o možnosti social freezingu mnohí nevedia, preto sme toho názoru, že o limitoch a možnostiach počatia, by mali informovať už všeobecní lekári, prípadne gynekológovia,“ doplnila MUDr. Michaela Grossová, PhD., vedúca lekárka Reprofit Bratislava.