Z analýzy úradu vyplýva, že pri absencii mimoriadnych opatrení vlády SR by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 % a v prípade plynu o 110 % pri súčasných úrovniach trhových cien.
Súčasné ceny energií pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov sú prevažne ovplyvnené mimoriadnymi opatreniami štátu. Ide napríklad o poskytnutie zlacnenej elektriny zo zmluvy so Slovenskými elektrárňami pre domácnosti ako aj zastropovanie cien energií a finančné kompenzácie. „Upozorňujeme však, že mimoriadne opatrenia nie sú automaticky aplikovateľné aj na rok 2024,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
Regulačný úrad už vypracoval viacero odporúčaní a opatrení s cieľom zabezpečiť primerané ceny energií pre slovenských odberateľov aj v roku 2024. ÚRSO napríklad vyzýva na implementáciu využitia zlacnenej elektriny zo zmluvy s Slovenskými elektrárňami pre domácnosti a prípadné ďalšie cieľové skupiny odberateľov elektriny. Vláda by mala podporiť rozvoj a pripájanie nových decentralizovaných a obnoviteľných zdrojov elektriny a zariadení na uskladnenie elektriny.
Podľa regulačného úradu je dôležitá aj adresná podpora najmä pre tých, ktorí nebudú mať prístup k zlacnenej elektrine od Slovenských elektrární. Kabinet by mal taktiež prijať legislatívne ustanovenie definície energetickej chudoby, včítane implementácie opatrení na ochranu domácností spadajúcich do energetickej chudoby. Zvýšiť by sa mal podľa ÚRSO aj transparentnosť trhu s dodávkami energií tak, aby boli dodávatelia povinní zverejňovať ceny a cenníky za dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov, najmä na neregulovanom trhu.