Sanatórium vzniklo v roku 1907, v minulosti však nebolo zamerané len na liečbu pľúc. "Liečili sa tu anémie, štítna žľaza, psychické problémy, dokonca tu bol aj lazaret počas prvej svetovej vojny, pretože sa v tomto prostredí rany lepšie hojili," priblížila riaditeľka.
Guhr prišiel do Tatier pod vplyvom svojho strýka, stal sa spolumajiteľom a šéflekárom sanatória, ktoré premenil z neprosperujúcej turistickej základne na moderné liečebné stredisko tuberkulózy a basedowovej choroby. Riaditeľka popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove Zuzana Kollárová uviedla, že bol všestrannou a neprehliadnuteľnou osobnosťou. Zaslúžil sa najmä o rozvoj zimnej klimatickej liečby v horách. Jeho najznámejším pacientom bol básnik Jiří Wolker, spočiatku sa v Tatrách liečila najmä bohatá maďarská a nemecká klientela. Vďaka tomu získal Guhr dostatok zdrojov a v sanatóriu sa mohli liečiť aj chudobnejší.
"Počas hospodárskej krízy zamestnával v sanatóriu obyvateľov podhoria a takto zachránil ich rodiny pred chudobou," upozornila Kollárová s tým, že Guhr bol aj veľký filantrop a celý svoj majetok v podstate rozdal. Okrem iného sa zaslúžil tiež o propagáciu Tatier v zahraničí, či rozvoj športovania. Dal napríklad postaviť prvý lyžiarsky mostík na Slovensku a v Tatranskej Polianke sa konali v roku 1911 aj prvé medzinárodné preteky v zimných športoch.