„Nie je pravda, že dôjde k preťaženiu urgentov. Spektrum pacientov, ktorí patria na ambulantnú pohotovostnú službu, a tých, ktorí patria na urgent, je diametrálne odlišné, tieto dva svety sa neprelínajú,“ hovorí pre Nový Čas Prokopová.
Na druhej strane pripúšťa problémy v najväčších mestách. „Môže sa to týkať veľkých urgentov, ako sú Bratislava, Martin, Banská Bystrica alebo Košice, kde je v spádovom území veľké množstvo detí. Tieto miesta bude treba vyriešiť. Ani my, samozrejme, v žiadnom prípade nechceme, aby boli pediatri zaťažení,“ dodáva Prokopová.
Prehĺbi to krízu v zdravotníctve
Podľa Visolajského je celý problém okolo skracovania času ambulantnej pohotovosti len „dymovou clonou nad ostatnými problémami v zdravotníctve“, ktoré chce podľa neho ministerstvo zakryť. Napriek tomu s okliešťovaním času ambulantnej pohotovostnej služby ostro nesúhlasí.
„Žiadnemu pacientovi to nepomôže. Budeme klamať, ak povieme rodičovi, že jeho chorému dieťaťu pomôže, ak sa skráti pohotovosť o dve hodiny. Ten pacient tú pohotovosť potrebuje. To, že namiesto dvoch lekárov to bude riešiť jeden neskúsený, neatestovaný lekár v nemocnici, to je už aj isté ohrozenie zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti,“ argumentoval Visolajský po stretnutí s Ódorom.