Walser bol všeobecne pokladaný za jedného z najvýznamnejších súčasných spisovateľov Nemecka. Bol kľúčovou osobnosťou v povojnovej literatúre, popri Günterovi Grassovi a Heinrichovi Böllovi. Narodil sa 24. marca 1927 ako syn majiteľa hostinca v meste Wasserburg pri Bodamskom jazere v južnom Nemecku. Jedným z jeho najlepších diel je kritikmi oceňovaná novela "Ein fliehendes Pferd", ktorá bola spracovaná aj vo filme (český názov: Prchající kůň).
Walser dostal za svoju tvorbu množstvo ocenení, vrátane Ceny Georga Büchnera v roku 1981 a prestížnej Mierovej ceny nemeckých kníhkupcov v roku 1998. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v sústrastnom liste vdove po Walserovi, Käthe Walserovej, uviedol, že Nemecko stratilo "veľkého človeka a spisovateľa svetovej triedy".
"Ak by mal niekto menovať vzor historicky uvedomelej, angažovanej tvorby v povojnovej nemeckej literatúre, kto iný napadne človeku ako prvý ak nie Martin Walser?" dodal prezident. Spisovateľ neostane v Nemecku v pamäti len pre svoj literárny talent. Otvorene vyjadroval svoje názory a vyslúžil si dôležité miesto v politickom svete Nemecka, ktoré po druhej svetovej vojne zápasilo o svoju identitu.
Walser sa často do verejných diskusií o súčasných problémoch zapájal spornými názormi. V roku 1998 na slávnostnom odovzdávaní Mierovej ceny nemeckých kníhkupcov napríklad v prejave kritizoval "inštrumentalizáciu Auschwitzu". Vyhlásil, že nemecké médiá až príliš veľa píšu o "nemeckej národnej hanbe" v súvislosti s vojnovými udalosťami a holokaustom.
Jeho výroky vyvolali ostrú kritiku a hnev. Vtedajší predseda Ústrednej rady rady Židov v Nemecku Ignatz Bubis označil Walsera za "duchovného podpaľača".