Vo vyhlásení Bieleho domu sa uvádzalo, že balík bude obsahovať zbrane, vzdelávanie a výcvik Taiwancov. Washington pošle prenosné systémy protivzdušnej obrany čiže MANPADS, špionážne a prieskumné zariadenia, strelné zbrane a rakety, ako ešte pred oficiálnym oznámením uviedli dvaja nemenovaní americkí predstavitelia.
Zákonodarcovia USA vytvárali tlak na ministerstvo obrany (Pentagón) a na Biely dom, aby urýchlili dodávky zbraní Taiwanu. Cieľom je pomôcť mu čeliť Číne a odradiť ju od úvah, že na Taiwan zaútočí. Ak bude mať totiž Tchaj-pej dostatočné množstvo zbraní, cena za vpád na ostrov by bola pre Čínu až príliš vysoká.
Tento balík je doplnkom k takmer 19 miliardám dolárov, ktoré USA schválili na výzbroj pre Taiwan, ale vo forme predaja stíhačiek F-16 a ďalších výkonných zbraňových systémov. Doručenie tejto výzbroje zabrzdili problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré sa začali počas pandémie koronavírusu a potom ich zhoršila invázia Ruska na Ukrajinu, pretože preťažila svetový zbrojársky priemysel.
Nový oznámený balík je iný - táto pomoc je možná vďaka prezidentskej právomoci, schválenej vlani Kongresom, odobrať zbrane zo súčasných zásob americkej armády, takže Taiwan nebude musieť čakať na ich výrobu či predaj. Takto budú zbrane doručené rýchlejšie, než keby sa financovali nové.
Pentagón využíva podobnú právomoc pri dodávkach munície Ukrajine za miliardy dolárov.