O zmenách vo fungovaní pohotovostí by podľa neho mohli zainteresovaní na budúci týždeň rokovať za okrúhlym stolom. Presný termín ešte nie je podľa rezortu zdravotníctva stanovený.
"Ukazuje sa, že zhruba 30 až 40 percent ambulantnej pohotovostnej služby (APS) je zneužívaných. Využíva sa nadrozmerne pacientmi. Tí často využívajú, že potom ráno nemusia ísť k svojim lekárom. (...) Preto sme navrhli zmenu zákona tak, aby sa upravili a zvýšili poplatky za APS pre deti a dorast aj dospelých z nášho pohľadu minimálne na desať eur," skonštatoval Petko. Pacientovi, ktorý následne bude hospitalizovaný, by sa podľa návrhu asociácie mali peniaze vrátiť. Navrhla tiež, aby poplatky boli nižšie pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a darcov krvi.
O skrátení ordinačných hodín možno podľa Petka rokovať až po zavedení poplatkov. "Potom môžeme uvažovať a sledovať v októbri, novembri a decembri, či je naozaj od 20.00 do 22.00 h výrazný pokles pacientov. Následne môžeme rokovať o tom, že od roku 2024 by mohlo teoreticky prísť k zníženiu počtu hodín do 20.00 h," doplnil. ANS žiada tiež o prehodnotenie zrušenia niektorých pohotovostí. Apeluje tiež na to, aby sa spolu s optimalizáciou siete nemocníc zreformovala sieť záchrannej zdravotnej služby. "Bez novej siete záchrannej zdravotnej služby nie je možné spustiť od 1. januára 2024 optimalizáciu siete nemocníc," doplnil Petko.