Z analýzy vyplýva aj to, že nárast ceny plynu pre priemernú domácnosť v SR v roku 2023 bol cca 16 % oproti roku 2022, čo pri priemernej ročnej spotrebe plynu vo výške 9 MWh predstavuje nárast nákladov cca o 6,20 € za mesiac.
Ministerstvo hospodárstva neodpovedalo, koľko a aké zdroje majú pripravené na budúci rok v prípade kompenzácií domácnostiam. Zrejmé však je, že Slovenské elektrárne budú dodávať elektrinu za podobné sumy ako tento rok.
Vyplatili aj podniky
Kompenzácie si môžu uplatniť aj podniky, ktoré patria do podporovaného odvetvia, musia tiež preukázať, že najmenej 50 percent z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví. Rezort hospodárstva vyhovel už viac ako 100-tisíc žiadostiam o kompenzácie vysokých cien energií. K 26. júnu išlo o kompenzácie v celkovej výške viac ako 118 miliónov eur.
Kompenzovať by mali domácnosti kúriace plynom
Karel Hirman, bývalý minister hospodárstva
- Kompenzácie budú závisieť od štátneho rozpočtu a finančných možností. Vieme, že ceny plynu by išli dvakrát hore, keby neboli štátne kompenzácie, to by, samozrejme, tlačilo aj na ceny tepla. Ceny elektrickej energie sme dohodli so Slovenskými elektrárňami. Tie sa meniť nebudú, to je ešte výsledok našej práce, čo je významné pre štát aj všetkých spotrebiteľov. Kompenzácie by mali smerovať primárne na spotrebiteľov, ktorí používajú plyn na kúrenie, lebo vykurovanie najviac zaťažuje rozpočet domácností. Ja som energetik, nie sociálny politik. Baviť sa o energetickej chudobe, ako teraz ÚRSO rozdal v úvodzovkách rozumy, je výborné, ale my na to nemáme dostatočné údaje. Vzhľadom na to, že zvýšenie má byť až dvojnásobné, keby sa nezasiahlo, tak je jasné, že to postihne drvivú väčšinu domácností na Slovensku. Preto hovorím, že to má smerovať domácnostiam, ktoré plyn používajú na vykurovanie.