Karu-Murzu odsúdili v apríli na najdlhší trest odňatia slobody, na aký v posledných rokoch v Rusku odsúdili opozičného predstaviteľa. To okamžite kritizovali západné krajiny.
"Verdikt moskovského mestského súdu zo 17. apríla musí zostať nezmenený," uviedol v pondelok odvolací súd v Moskve, ktorý citovali ruské štátne tlačové agentúry.
Spojené kráľovstvo v pondelok uvalilo sankcie na ruských sudcov a prokurátorov zapojených do "politicky motivovaného rozsudku" proti opozičnému politikovi Vladimirovi Karovi-Murzovi. Zároveň vyzvalo na prepustenie tohto britsko-ruského občana z väzenia. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AFP.
Britský minister zahraničných vecí James Cleverly vyzval na okamžité prepustenie tohto politika. "Zamietnutie odvolania Vladimira Karu-Murzu proti rozsudku za falošné obvinenia len zdôrazňuje mravnú skazenosť ruského režimu," uviedol Cleverly. "Dnes sme uvalili sankcie na šesť ľudí spojených s jeho prípadom. Tým sme vyslali signál, že Spojené kráľovstvo nebude trpieť takéto zaobchádzanie s jedným zo svojich občanov," doplnil minister.
Moskovský súd na verejnosti neprístupnom procese 41-ročného opozičného politika odsúdil za vlastizradu za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde a napojenie na "nežiaducu organizáciu".
Kara-Murza má nervové ochorenie polyneuropatia (poškodenie nervových vlákien v končatinách), čo je podľa jeho právnikov dôsledok dvoch pokusov o otravu v rokoch 2015 a 2017. Ochorenie sa mu vo väzení zhoršilo, dodal jeho právnik.
Tento opozičný politik dlhoročne žiadal v Spojených štátoch a Európe samostatné sankcie proti konkrétnym ruským predstaviteľom.
V záverečnej reči na súde v apríli Kara-Murza obhajoval svoju politickú prácu a svoje výroky o napadnutí Ukrajiny neodvolal. "Nielenže nič z toho neľutujem - som na to hrdý," povedal.
Po vyhlásení verdiktu Spojené štáty ostro Rusko skritizovali za "stupňovanie represií".
Väčšina odporcov režimu z Ruska ušla alebo sú za mrežami a za protesty proti vojne na Ukrajine už úrady zadržali tisíce bežných Rusov.