Čchen I-sin v príspevku v aplikácii WeChat napísal, že je potrebné vytvoriť systém, ktorý by umožnil hromadné zapájanie sa občanov do kontrašpionážnej činnosti. Dodal, že Čína potrebuje, aby "obyvatelia vytvorili v tomto boji obrannú líniu".
Agentúra Reuters pripomína, že v júli vstúpil v Číne do platnosti nový zákon zameraný na boj proti zahraničnej špionáži, ktorý zakazuje poskytovanie informácií súvisiacich s národnou bezpečnosťou a záujmami Číny. O aké informácie konkrétne ide, však v zákone nie je presne vymedzené.
V utorok to vyhlásil čínsky minister pre štátnu bezpečnosť Čchen I-sin, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters. To znepokojilo Spojené štáty, podľa ktorých by Peking mohol na základe tejto legislatívy trestne stíhať napríklad aj zahraničné firmy, ktoré v Číne vykonávajú bežné obchodné aktivity.
"Najdôležitejšie je ochrániť vedúcu úlohu a vládnu pozíciu Komunistickej strany Číny, ako aj náš socialistický systém s čínskymi charakteristikami," uviedol v rámci svojej utorkovej výzvy minister Čchen I-sin.
Reuters upozorňuje, že Peking v uplynulých rokoch zadržal a uväznil viacero čínskych i zahraničných občanov pre údajnú špionáž. Krajiny Západu, najmä USA, naopak v uplynulých mesiacoch obviňujú Čínu z kybernetických útokov a špionážnej činnosti, čo Peking odmieta.