Hoci nebezpečenstvo už nie je také bezprostredné ako v prvých týždňoch invázie, Ukrajina ani západní spojenci si nemôžu dovoliť tento najčiernejší scenár ignorovať. Plán pre tento prípad, ktorý nechcú ukrajinskí predstavitelia verejne príliš rozoberať, zahŕňa šéfa parlamentu, ale pravdepodobne aj niektoré známe tváre Zelenského administratívy, uvádza Politico.
Zelenskyj sa v podstate v deň ruskej invázie na Ukrajinu pred vyše 17 mesiacmi stal symbolom ukrajinského odporu a tvárou ukrajinského dialógu so západnými spojencami, ktorých Kyjev často aj nezmluvne žiada o pomoc. Niet preto divu, že ruskí zákonodarcovia či proruskí blogeri hlasno požadujú, aby sa stal terčom atentátu, píše Politico.
O život Zelenského usilovali ruské sily najmä na začiatku invázie, keď jednotky Moskvy ťahali na Kyjev. Poradca prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak len niekoľko týždňov po vpáde ruských síl na Ukrajinu uviedol, že Rusko cez svoje spravodajské jednotky či čečenské sily a žoldnierov Wagnerovej skupiny, ktorí sa pokúšali preniknúť do prísne stráženej vládnej štvrte, vykonalo najmenej desiatku vážnych pokusov o atentát. Ukrajinský prezident tiež údajne krátko po invázii prostredníctvom videa hovoril s americkými senátormi a povedal im, že je to dosť možno naposledy, čo ho vidí živého.
Hoci je hrozba atentátu teraz menej závažná ako na začiatku vojny, Ukrajina túto možnosť stále neberie na ľahkú váhu. Prísne utajované sú Zelenského cesty do zahraničia a ukrajinskí predstavitelia kritizujú všetky úniky informácií - ako sa stalo napríklad minulý mesiac pri Zelenského ceste do Bruselu alebo do Bulharska, odkiaľ pod o niečo väčším utajením vyrazil do Prahy.