Opatrenia, ktoré schváli vláda, umožnia polícii zastavovať vozidlá a vykonávať viac kontrol na hraniciach. Podľa ministra spravodlivosti Gunnara Strömmera, sa cestujúci z ďalších krajín schengenského priestoru musia pripraviť na prísnejšie kontroly na hranici so Švédskom. "Kontroly nám umožnia stotožniť cestujúcich, ktorí prichádzajú a ktorí môžu ohroziť našu bezpečnosť," uviedol minister spravodlivosti. Polícia dostane prostriedky na väčšie kontroly tiež vo vnútrozemí.
"Sme v každodennom kontakte s tajnými službami, taká vážna situácia je," uviedol premiér. Podľa úradov sa zvýšilo nebezpečenstvo teroristických útokov v krajine a pre Švédov v zahraničí. Kvôli zvýšenej hrozbe útokov a vojny na Ukrajine je podľa premiéra Švédsko v najkomplikovanejšej bezpečnostnej situácii od konca druhej svetovej vojny.
Podľa premiéra vláda zvažuje zmenu zákona o verejnej bezpečnosti, ktorá by umožnila polícii zakázať pálenie koránu, ak by to ohrozovalo národnú bezpečnosť. Vláda plne podporuje slobodu slova, obhajuje však tiež švédske bezpečnostné záujmy, uviedol Kristersson.
Kristersson však dal tiež najavo, že nehodlá vyhovieť výzvam, ktoré zaznievajú napríklad z krajín na Blízkom východe, aby pálenie koránu Švédsko plošne zakázalo. "Máme úplne iný politický systém, úplne iný pohľad na ľudské práva vrátane slobody prejavu," uviedol premiér, ktorý vyzval obyvateľov, aby svoje práva využívali zodpovedne.
Aktivisti v Štokholme v uplynulých týždňoch spálili či pošliapali korán, teda knihu, ktorú moslimovia považujú za posvätnú. Naposledy sa tak stalo v pondelok. Pálenie koránu vzbudzuje protesty a kritiku v prevažne moslimských krajinách. V júli niekoľko stoviek demonštrantov vniklo do areálu švédskeho veľvyslanectva v Bagdade a založili tam požiar. V súvislosti s pálením knihy Irak vyhostil švédsku veľvyslankyňu.