Kritika pri parlamentnom prerokovaní zmluvy znela hlavne z opozičného hnutia SPD, podľa ktorého je dokument zmluvou o budúcej vojenskej prítomnosti USA v Česku. Dohoda je podľa zástupcov SPD jednostranne výhodná pre Spojené štáty a Česko je podriadenou stranou. Zástupcovia hnutia Tomia Okamury neúspešne volali po schvaľovaní v celoštátnom referende a po doplnkovom protokole, že v Česku nebude americká základňa. Obrannú dohodu alebo podobný dokument má s USA väčšina krajín NATO. Z východných členov aliancie zostávala len ČR.
Zhruba štyridsaťstranový dokument pojednáva o mnohých oblastiach, ktoré môžu súvisieť s prípadnou prítomnosťou amerických vojakov v Česku alebo spoluprácou amerických a českých ozbrojených síl na českom území. Zaoberá sa napríklad právnym postavením amerických vojakov, týka sa tiež ochrany životného prostredia, prevádzky motorových vozidiel americkými vojakmi a ich rodinami alebo napríklad postavením dodávateľov amerických ozbrojených síl. Predpokladá tiež oslobodenie amerických vojakov od daní a ciel v ČR. Súčasťou dohody je aj zoznam vojenských zariadení a priestorov českej armády, ktoré budú môcť americké ozbrojené sily za vopred dohodnutých podmienok využívať.
Parlament prijal k svojmu súhlasu s ratifikáciou na návrh ANO sprievodné uznesenie. Dolná komora v ňom uviedla, že uzavretie dohody znamená prehĺbenie praktickej obrannej spolupráce so Spojenými štátmi a prispieva k vyššej bezpečnosti Česka. Zdôraznila tiež, že dohoda nedáva americkým ozbrojeným silám bez predchádzajúceho českého súhlasu právo budovať v Česku stále vojenské základne ani v tuzemsku trvalo zdržiavať. Takisto nezakladá právo na rozmiestnenie jadrových zbraní.