Parlamentné schvaľovanie zmluvy sprevádzali protesty odporcov prítomnosti amerických vojakov na českom území. Obe komory však dokument podporili značnou väčšinou hlasov. V Senáte zaň hlasovalo 66 zo 72 a v snemovni 115 zo 144 prítomných zákonodarcov.
Obranná zmluva so Spojenými štátmi dáva Česku podľa ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) ďalšiu bezpečnostnú záruku a je cenná aj v súvislosti s ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine. "V tejto situácii sa bez silného spojenectva s ďalšími demokratickými krajinami nezaobídeme," zdôraznila Černochová pri parlamentnom schvaľovaní zmluvy.
Vládni predstavitelia i zástupcovia opozičného hnutia ANO zdôrazňovali, že dohoda nie je o pobyte amerických vojakov ani o výstavbe základní ozbrojených síl USA v Česku. Dlhodobejšiu prítomnosť americkej armády v tuzemsku by vždy musel schvaľovať Parlament, upozorňovali. Potom by sa právne postavenie amerických vojakov riadilo obrannou zmluvou. Koaliční činitelia tiež odmietali prirovnávanie dohody k "dočasnému" pobytu sovietskych vojsk v niekdajšom socialistickom Československu po roku 1968.