Tento rok bolo na portáli Profesia.sk uverejnených zatiaľ 6 397 ponúk práce v zahraničí. Zatiaľ čo vlani bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku 18, tento rok reaguje na jeden takýto inzerát v priemere 24 ľudí. Tento rok Slováci a Slovenky najčastejšie reagujú na ponuky práce v Nemecku.
„V prvom polroku bolo na Profesia.sk zverejnených viac ako 1 800 ponúk ísť pracovať do tejto krajiny, spolu na ne prišlo viac ako 30-tisíc reakcií a s veľkým náskokom kraľuje tomuto rebríčku,“ priblížila manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová. Tento rok sa na stránke Profesia.sk objavili ponuky napríklad aj z Austrálie, Číny či Brazílie, ide však o jednotky inzerátov.
Niektoré pozície nechcú ani Slováci
Ľubica Melcerová, Profesia.sk
- Nízky dopyt aj napriek veľkému počtu inzerátov je v oblasti strojárstva, kde bolo tento rok zatiaľ 1 400 ponúk do zahraničia, no priemerný počet reakcií je len sedem. Takmer rovnaká situácia je aj v sektore elektrotechniky a energetiky. Najatraktívnejšie sú pozície copywriterov, telemarketingových pracovníkov, lektorov či marketingových špecialistov. Veľmi málo uchádzači a uchádzačky reagujú na ponuky pre farmaceutov či špecifické pozície programátorov.
Aj Slovensko potrebuje zamestnancov zo zahraničia
Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska
- Kým v roku 2013 pracovalo na Slovensku 13 400 ľudí zo zahraničia, v máji 2023 ich bolo až 95 585. To je viac než 7-násobný nárast len za posledných 10 rokov. Pred 10 rokmi malo nedostatok ľudí asi 45 % slovenských firiem, teraz je to približne 75 %. A očakáva sa, že v roku 2030 až 90 % našich firiem nebude vedieť nájsť vhodnú pracovnú silu. Skrátka sa môže stať, že nebude mať kto pracovať – bude viac seniorov ako detí, mladí odídu pracovať do zahraničia a na pracovnom trhu nebude dostatok ľudí v produktívnom veku.