Bývalý kriminalista Jozef Vachálek hovorí, že hneď, ako sa konštatuje smrť, má policajt zavolať súdneho lekára a neskôr pohrebnú službu. „Keď zosnulého odvezú, tak policajt následne pokračuje obhliadkou miesta. Keď sa človeka nepodarí oživiť, tak sa konštatuje smrť, ale to netrvá dve alebo štyri hodiny. Je to dlhá doba na také niečo. Zomrelý by mohol byť do hodiny odvezený. Dlhšie to môže trvať vinou pohrebnej služby, ale policajt nemá dôvod naťahovať čas, len by ho to brzdilo v ďalšej obhliadke,“ konštatuje Vachálek.
František Majerský, prezident záchranárov, tvrdí, že prevoz obete rieši polícia a lekár: „Odvoz musí byť čo najskôr, ale my tam väčšinou ako záchranná služba nie sme a už nevieme, ako dlho to trvá.“ Advokát Róbert Bános hovorí, že „pri dopravnej nehode policajt musí vykonať obhliadku miesta, zabezpečiť a zaistiť všetky dôkazy pre posúdenie príčin a objasnenie okolností nehody“. Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva platí, že mŕtvi sa ukladajú do domu smútku alebo sú prevezení na pitvu „najneskôr do ôsmich hodín po prehliadke“.
Odvoz musí byť čo najskôr
František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov
- Keď je už jasné, že človek je mŕtvy, tak sa volá na operačné stredisko a nahlási sa obhliadajúci lekár, ktorý príde a urobí sa obhliadka na mieste. Za ten čas sa dáva telo do takzvanej čiernej plachty, zakryje sa a potom sa spisujú papiere. My tam ako záchranári nechávame záznam polícii a musí tam počkať. Keď sa všetko spíše, môže dôjsť k prevozu. Prevoz obete potom už rieši policajný zbor a takisto aj obhliadajúci lekár.
Oni potom volajú pohrebnú službu, ktorá sa o to stará v danom regióne, a tá následne transportuje obeť na súdnu pitvu do spádového územia. Odvoz musí byť čo najskôr, ale my tam väčšinou ako záchranná služba nie sme a už nevieme, ako dlho to trvá. Ak je daná pohrebná služba v okrese na nejakom inom zvoze mŕtveho tela, samozrejme, že to môže trošku trvať, ale telo musí byť čo najskôr transportované na danú patológiu, kde sa potom robí súdna pitva.