„Banky okolitých štátov dosahujú vyššiu ziskovosť než slovenský bankový sektor, ktorý tak naďalej zaostáva za priemerom v regióne strednej a východnej Európy,“ tvrdia finančné inštitúcie. Banky majú zákonom stanovenú povinnosť dosahovať zisk. Doteraz bol rekordný rok 2011, keď zárobok bánk tvoril 431 mil. eur.
„Na to, aby boli banky schopné podporovať nevyhnutný rast ekonomiky, je potrebné, aby ich ziskovosť bola dlhodobo minimálne na úrovni 10 %. Rentabilita kapitálu slovenského bankového sektora je však na nižšej úrovni a zaostáva za priemerom regiónu,“ dodali z asociácie. V roku 2020 bol zrušený bankový odvod aj preto, aby banky podporili rast ekonomiky v inej forme. Banky tvrdia, že odvod spôsobí zvýšenie poplatkov alebo nižšie úverovanie.
Smer - Robert Fico chce po voľbách zaviesť bonifikáciu hypoték, čo znamená, že pri nových žiadateľoch dve percentá zaplatí štát, percento banka. Peniaze chce na to získať znovuzavedením bankového odvodu pre rekordné zisky bánk. „Máme morálne právo zaviesť opätovne bankový odvod,“ povedal s tým, že pôjde o 400 miliónov eur.
PS - „Myslíme si, že ide o nesystémový odvod, ktorý by si aj tak banky premietli do poplatkov, úrokov a zhoršených služieb pre svojich klientov. Pred tým chceme ľudí ochrániť. Naopak budeme vytvárať tlak na banky, aby zvýšili dnes veľmi nízke úroky na vklady a zrušili obskúrne poplatky ako napríklad poplatok za hotovostný vklad, zrušenie trvalého príkazu alebo spracovanie prijatej platby. Na Slovensku totiž banky inkasujú z týchto poplatkov výrazne viac príjmov,“ povedal ekonomický expert Štefan Kišš.