Tvrdí to nadácia Zastavme korupciu, ktorá získala sumy, ktoré sme firme SkyToll platili po minulé roky. Namiesto 40 miliónov eur to podľa nich má byť budúci rok až 67 miliónov eur. Do kauzy sa dostáva aj premiér a prezidentka, ktorí si volajú kompetentných na koberček.
Vláda: Cieľ máme nastavený nižšie, ale zmluva nás tak ľahko nepustí
Otrasy pre mýtnu zmluvu, ktorá sa znovu predlžuje napriek uplynutiu jej trvania, zasahujú aj vládu Ľudovíta Ódora. Problém totiž je, že si sami dali do programového vyhlásenia cieľ znížiť náklady za mýto. „Zatiaľ nerozumieme, ako predĺženie zmluvy so SkyToll na rok 2024 pomôže naplniť cieľ z programového vyhlásenia vlády znížiť nákladovosť na elektronický výber mýta z aktuálnej úrovne 38 % na úroveň pod 15 %,“ povedal Martin Kmeťko z Útvaru hodnoty za peniaze.
Ódor má tento týždeň dohodnuté stretnutie a o veci sa zaujíma aj prezidentka Zuzana Čaputová. Minister dopravy Pavol Lančarič hovorí, že konečné stanovisko zaujmú po schôdzke. Zároveň označil tvrdenia nadácie Zastavme korupciu o predĺžení mýtnej zmluvy za nesprávne. „Oni si prečítali tabuľku, ale neprečítali si celú zmluvu,“ skonštatoval Lančarič s tým, že premiérovi poskytol súhrnnú informáciu o problematike výberu mýta.
„Zistenie nie je správne, vôbec nezodpovedá realite. Viem doložiť, aké boli základné sumy pre jednotlivé roky v slovenských korunách, koľko to bolo v prepočte na eurá a koľko sa reálne po všetkých valorizáciách reálne zaplatilo,“ tvrdí Lančarič. Trvá na tom, že NDS znížila sumu za poskytovanie výberu mýta súkromníkovi o 40 miliónov eur za rok. Paradoxné je, že ide stále o mimoriadne vysokú sumu - 67 miliónov eur, ktorá je približne rovnaká, ako Slovensko platilo v posledných rokoch.