Podľa neurológov z Japonska preukázateľne spôsobuje zmenšovanie mozgu. To vysvetľuje aj to, prečo sa osamelým ľuďom tak rýchlo zhoršujú kognitívne funkcie a rozvíja sa u nich demencia.
Vedci z Japonska sa zaoberali dlhodobým pocitom izolácie, ktorý výrazne poškodzuje mentálne a fyzické zdravie človeka. Samota je závažný zdravotný problém, ktorý po pandémii stále narastá. U niektorých ľudí sa život po pandémii vrátil do normálu, ale u mnohých nie.
Neurológovia z Univerzity na Kjúšú študovali takmer deväť tisíc mužov a žien vo veku šesťdesiatpäť a viac rokov a zrovnali ich mozgy pomocou magnetickej rezonancie.
Z výsledkov, ktoré publikoval časopis Neurology, vyplýva, že ľudia s najmenším sociálnym kontaktom mali aj najmenšie objemy mozgu. Najmä v tých častiach, ako je hipokampus a amygdala, ktoré sú spojené s emóciami, pamäťou a tiež rozvojom demencie.
„Chronická závažná osamelosť vo vyššom veku preukázateľne spôsobuje zmenšovanie mozgu, s čím súvisí zhoršenie psychického stavu, kognitívnych funkcií a rozvoj demencie,“ uviedli autori z Kjúšú.