Predtým sa predpokladalo, že tento proteín (PCNA) nie je možné liečiť. Nový liek bol testovaný na 70 rôznych rakovinových bunkách v laboratóriu – vrátane tých, ktoré pochádzajú z prsníka, prostaty, mozgu, vaječníkov a krčka maternice – a pôsobil proti všetkým.
Tento úspech je vyvrcholením 20-ročného výskumu a vývoja nemocnice City of Hope v Los Angeles, jedného z najväčších amerických onkologických centier. Výskum teraz môže pomôcť miliónom pacientov s rakovinou, informuje portál The Sun.
"Údaje naznačujú, že PCNA je jedinečne zmenená v rakovinových bunkách a táto skutočnosť nám umožnila navrhnúť liek, ktorý sa zameriaval iba na formu PCNA v rakovinových bunkách. Naša pilulka zabíjajúca rakovinu je ako snehová búrka, ktorá zatvorí kľúčový letecký uzol a zastaví všetky prílety a odlety iba v lietadlách prepravujúcich rakovinové bunky," vysvetlila profesorka Linda Malkasová, ktorá liek vyvíjala.
Zatiaľ čo počiatočné výsledky sú sľubné, štúdie zatiaľ dospeli k záveru, že AOH1996 môže potlačiť rast nádoru len v bunkových a zvieracích modeloch. V súčasnosti prebieha prvá fáza klinického skúšania na ľuďoch.