Podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya je nesmierne dôležité preskúmanie pohrebiska datovaného do 10., prípadne do začiatku 11. storočia, v rámci ktorého odkryli viac ako 280 hrobov. Pohrebisko vykazuje viaceré atribúty prítomnosti novoprichádzajúceho staromaďarského etnika. Dokladujú to napríklad dva jazdecké hroby, kde sa podľa dobových zvykov starých Maďarov vkladali do hrobu aj časti koní. V mužských hroboch našli napríklad ozdobné kovania opaskov a odevu, nože, ocieľky i keramické nádoby. K ojedinelým milodarom v hroboch patria meč, sekera a kostené obloženia luku. Ženské hroby obsahovali najmä záušnice, ozdobné kovania našívané na odevy, vlasové kotúče, náramky, prstene a podobne.
Pripravované analýzy podľa vedcov umožnia rekonštruovať nielen postup pochovávania, ale okrem iného aj zdravotný stav pochovaných, spôsob ich stravy či vzťah domáceho a prichádzajúceho obyvateľstva. "V kombinácii s archeologickou analýzou a vyhodnotením ďalších nálezísk z regiónu osvetlia udalosti medzi dobou Veľkej Moravy a obdobím vzniku Uhorského kráľovstva," dodala SAV.
Terénny výskum pokračuje na ďalších plochách. Vykonávajú sa aj laboratórne ošetrenie, konzervácia, rekonštrukcia a dokumentácia nálezov.