„Vieme, že veľké poruchy spánku, ako je práca na smeny, môžu mať zásadný vplyv na zdravie. Toto je prvá štúdia, ktorá ukazuje, že aj malé rozdiely v dĺžke spánku v priebehu týždňa zrejme súvisia s rozdielmi v druhovej skladbe črevných baktérií. Niektoré z týchto súvislostí boli spojené s rozdielmi v stravovaní, ale naše údaje naznačujú, že sa na nich môžu podieľať aj ďalšie, doposiaľ neznáme faktory. Potrebujeme intervenčné štúdie, aby sme zistili, či zlepšenie konzistencie doby spánku môže viesť k priaznivým zmenám v črevnom mikrobióme a súvisiacim zdravotným výsledkom,“ uviedla autorka štúdie doktorka Wendy Hallová z Londýnskej univerzity.
Zloženie mikróbov v črevách ovplyvňuje zdravie produkciou metabolitov. „Prospešné“ organizmy produkujú nášmu telu prospešné látky, škodlivé organizmy naopak produkujú toxíny, ktoré zdravie zhoršujú. Prospešné látky produkované črevnými baktériami sú ale veľmi dôležité pre riadenie mnohých pochodov v tele, od metabolizmu tukov, cez imunitné reakcie po nervové a psychologické pochody v mozgu.
Vedci z Londýnskej univerzity pritom zistili, že aj iba deväťdesiatminútový rozdiel v tom, kedy odchádzame do postele a kedy vstávame, súvisí so zhoršením v zložení črevného mikrobiomu.