Tu sa môžete stretnúť s mýtusom, ktorý hovorí, že pre ľudí je ťažké získať dostatok bielkovín, ak budú konzumovať prevažne rastlinnú stravu. Ide však o omyl. Väčšina ľudí potrebuje len 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Proteín (bielkovina) je nevyhnutný pre dobré zdravie, a to vrátane rastu aj opravy tkaniva, trávenia, metabolizmu a tvorby protilátok na boj proti infekcii.
Keď trávime bielkoviny, tieto sa štiepia na jednotlivé aminokyseliny, ktoré sa potom znova poskladajú na viac ako 50 000 rôznych foriem, ktoré môže naše telo využiť. „Všetky bielkoviny, ktoré potrebujeme, môžeme ľahko získať rastlinnou stravou. V skutočnosti opak je pravdou, je ťažké to nedosiahnuť,“ vysvetľuje uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela,. Výhodou rastlinných zdrojov bielkovín je, že prirodzene neobsahujú cholesterol, obsahujú zdravé tuky a často aj vlákninu, najmä ak zvolíme celozrnné obilniny.
Neživočíšne zdroje treba kombinovať
Základným kameňom bielkovín sú aminokyseliny. Niektoré z nich si naše telo dokáže vyrobiť z iných, pri niektorých však nie je toho schopné, a tak ich musíme pravidelne prijímať v strave. To sú esenciálne aminokyseliny. U dospelých ich je 8 (valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín, treonín), u detí ešte o 2 viac (histidín a arginín). V nie každom zdroji rastlinných bielkovín sú všetky esenciálne aminokyseliny, a tak je dôležité dodržiavať pestrosť.
Fakty na záver
Ladislav Kužela, gastroenterológ
1. Každá jedna rastlina obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo potrebuje na tvorbu bielkovín.
2. Za predpokladu, že konzumujeme dostatok celkového proteínu, nie je žiadny rozdiel medzi živočíšnymi a rastlinnými proteínmi, pokiaľ ide o budovanie svalov a sily.
3. Rastlinné bielkoviny sú takmer vždy plné vlákniny a nenasýtených tukov oproti zdrojom živočíšnych bielkovín, ktoré neobsahujú vlákninu a zvyčajne obsahujú viac nasýtených tukov. Je to doslova výhra pre črevný mikrobióm, hladinu cholesterolu, riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcovocievne ochorenia, a aj dlhovekosť.
4. Produkcia rastlinných bielkovín využíva podstatne menej pôdy a vody ako produkcia živočíšnych bielkovín a je zodpovedná za podstatne menej emisií skleníkových plynov otepľujúcich klímu Environmentálne organizácie preto odporúčajú posun k strave bohatej na rastliny.