Tabule upozorňujú na vlka, rysa, líšku či orla skalného, skutočné nepríjemnosti vám však môže na túre spôsobiť aj celkom malý tvor. Ide o šesťnohé larvy roztočníka červeného - trombikuly, na ktoré upozornila Správa Národného parku Slovenský raj. Dospelé štádium však už na živočíchoch ani na človeku neparazituje.
„Obavy najčastejšie vzbudzujú veľké šelmy. Tie sú však prirodzene plaché a riziko stretu s nimi na túre je počas dňa minimálne,“ varujú ochranári. Oveľa väčší pozor si treba dávať na niektoré miniatúrne tvory, ktoré voľným okom len ťažko vidieť , a to sú práve trombikuly. Larvy spôsobujú nepríjemné kožné ochorenie, tzv. trombikulózu a najväčšiu hrozbu predstavujú práve v druhej polovici leta a na jeseň.
Malý červený zamatový „chrobáčik“ roztočník červený, nazývaný aj zamatovec, patrí medzi pôdne roztoče. Najčastejšie sa vyskytuje v pôde a porastoch skalných brál či plošín krasových území, akými sú Národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Muránska planina. Ak si však na takýchto miestach sadnete a zložíte si ruksak a oblečenie, aby ste si na túre oddýchli, riskujete štípance. „V momente, keď sa trombikula dostane do kontaktu s kožou, naruší ju svojimi hryzadlami a pomocou agresívnych sekrétov si v nej vytvorí kanálik. V ňom sa usídli a kŕmi sa kožným tkanivom, ktoré svojím sekrétom rozložila. Keď sa larva nasýti, vypadne z tela hostiteľa.