V Európe je problémom skôr cenová dostupnosť poistenia, ako možnosť poistiť sa, uviedol Ernst Rauch z Munich Re.
Prírodné katastrofy zahŕňajú zemetrasenia aj extrémne poveternostné javy, ako sú povodne, búrky a suchá, ktoré sú s globálnym otepľovaním čoraz častejšie a závažnejšie. Vzhľadom na zhoršujúce sa klimatické zmeny sa očakáva, že poistné krytie sa bude ďalej zmenšovať, keďže rastúce poistné znižuje dopyt, zvlášť v exponovaných oblastiach podľa údajov Európskej centrálnej banky.
A hoci sú chudobnejšie krajiny viac vystavené problémom z nepoistených strát, ani bohatšie štáty nie sú imúnne. Americká ministerka financií Janet Yellenová nedávno vyjadrila obavy z nedostatku ochrany v USA, keďže poisťovne v zraniteľných oblastiach upúšťajú od poistenia domov. Na Novom Zélande vláda ponúka odkúpenie domov v rizikových oblastiach v rámci nového procesu nazývaného "riadený ústup".
Februárové zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, krajiny, ktoré Munich Re klasifikuje ako súčasť Európy, malo na svedomí veľkú časť z 52 miliárd USD strát súvisiacich s prírodnými katastrofami v 1. polroku 2023. Búrky a záplavy v Taliansku a východnej Európe a pretrvávajúce sucho v Španielsku malo za následok zvyšné náklady.
Pri každej z týchto katastrof v Európe bolo asi 90 % strát nepoistených.
(1 EUR = 1,0985 USD)