Zvyčajne však vidíme len celkové čísla strán, no tentokrát sú výsledky rozmenené na drobné a môžeme vidieť poriadne podrobné dáta. Ako by volil váš sused?
Prieskumy verejnej mienky sú oveľa viac sledované v čase pred voľbami, keďže mnohí voliči sa rozhodujú aj podľa toho, aby neprepadol ich hlas. Veľká časť Slovákov sa však rozhoduje aj pár dní pred voľbami, preto výsledky prieskumov nie sú úplne presné. Voliči si podľa politológov vyberajú favorita aj na základe toho, v akej situácii a akých pomeroch žijú. Radoslav Štefančík hovorí, že keď niekto zdôrazňuje sociálnu pomoc štátu a niektorým skupinám obyvateľov, tak je potom prirodzené, že ju budú voliť dôchodcovia alebo ľudia odkázaní na pomoc štátu.
„Potom sú tu ľudia, ktorí nie sú odkázaní na štát a volia skôr liberálne strany, pretože tie zdôrazňujú individuálnu slobodu ako svoju hlavnú prioritu,“ uviedol pre Nový Čas. Napríklad v Bratislave ľudia majú lepšie podmienky na život a nepotrebujú voliť strany, ktoré sľubujú sociálne istoty, dominujú teda liberálne strany. To, že Hlas a Smer volia dôchodcovia, je podľa Tomáša Koziaka pochopiteľná záležitosť, lebo vychádzajú z tej istej politickej strany. „Obe strany boli vždy najsilnejšie u dôchodcov, menej vzdelaných voličov a s najslabšími príjmami. Strany, ktoré majú v názve sociálno-demokratické, primárne oslovujú voličov, ktorí sú zo sociálne slabších skupín, s nižšími príjmami a nižším vzdelaním,“ vysvetlil pre Nový Čas. Výber politickej strany môže ovplyvniť aj vzdelanie.