Posledný rok sa vo veľkom skloňuje najmä pojem inflácia, ktorá sa dostala do nezvyčajných výšin a predražila nielen základné potreby, ale aj ceny na dovolenkách. Nový Čas sa pozrel na to, ako to vyzerá v jednotlivých krajinách a ako veľmi musíte siahnuť do peňaženky. Zdražovanie vyhnalo ceny potravín či služieb do vyšších hodnôt, ako sme boli zvyknutí doteraz.
To sa prejavuje aj na letných dovolenkách, ktoré si Slováci napriek tomu počas prázdnin dokážu dopriať. Často sa skloňuje, že obľúbená destinácia Chorvátsko je drahšia, no podľa expertov sa skôr dostalo na ceny, ktoré sú v podobných krajinách bežné a vyrovnali sa aj platbám na Slovensku. Napriek tomu sa nedá povedať, že drahšie je všade. Nový Čas porovnal to, za koľko nakupujeme bežné potraviny aj využívame viaceré služby v deviatich krajinách.
Z nich vyplýva, že napríklad na Makarskej v Chorvátsku sú ceny približne rovnaké ako na Slovensku. Podobnosť môže byť spôsobená aj tým, že Chorvátsko je spomedzi eurozóny v zdražovaní hneď za Slovenskom a inflácia klesá pomalšie ako v iných krajinách. Naopak, oveľa viac vás vyjde oddych v Španielsku či Grécku, ktoré sú nastavené na iné cenové štandardy.
Výhodnejšie môže byť vyberať destinácie aj podľa mien, ktoré používajú. Tie často oslabili oproti euru, a tak budete musieť menej siahnuť do peňaženky. Dôležité je, s akým nárastom cien sa tieto štáty potýkajú. Napríklad turecká líra oproti euru klesá, keď v roku 2015 ste za euro dostali 3 líry, dnes ich budete mať 30. V Turecku je však inflácia viac ako 80 %.