Pri prevoze použili nový spôsob, ktorý ho udrží „v chode“. Pri bežnom transporte ho musia k príjemcovi dostať do 4 hodín, pretože je uložené v ľade. Moderná technológia predĺžila prepravu na 2-násobok.
Unikátny prevoz sa podaril vďaka súčinnosti Transplantačného centra UNLP Košice a tímu štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe. Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení mozgovej smrti, ako aj príjemca orgánu boli približne v rovnakom veku. Od odberu po príjem orgánu prešlo len niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo.
„Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave. Na to, aby sa v prístroji vytvoril simulovaný krvný obeh, je potrebné odobrať darcovi približne 1,5 až 2 litre krvi,“ vysvetlil primár Transplantačného centra UNLP Igor Gaľa.
Srdce sa bežne transportuje v ľade, špeciálne a sterilne zabalené. Po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti. Použitie nového systému v praxi zvyšuje možnosť použitia orgánov najmä do vzdialených odberných miest.
Transport bijúceho srdca prináša benefity najmä príjemcom s vážnejšími diagnózami, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu, keďže prevážaný orgán je neustále monitorovaný. V prvom polroku 2023 odobrali v Košiciach 6 sŕdc na transplantáciu, čo je najviac na Slovensku.
V čom je nová metóda unikátna
- minimalizuje poškodenie srdca studenou ischémiou v dôsledku premývania srdca teplou okysličenou krvou
- optimalizuje stav orgánu vďaka doplňovaniu kyslíka, živín a hormónov, ktoré by inak srdcu chýbali
- zabezpečuje nepretržité monitorovanie a hodnotenie orgánov až do transplantácie