Zaujímavé fakty
- 240 miliónov litrov alkoholického piva sa ročne uvarí na Slovensku.
- 74 % Slovákov si dopraje alkoholické pivo aspoň raz mesačne.
- 38 % obyvateľov Slovenska siahne aspoň raz mesačne po nealkoholickom pive.
- 2/3 z celoročnej produkcie piva u nás vypijú Slováci v lete.
- 63 % piva kupujú Slováci v maloobchode, na krčmy či reštaurácie pripadá len podiel na úrovni 37 %.
- 49 % piva alebo radleru sa predáva v plechovkách, na druhom mieste sú PET fľaše s podielom 27,6 % a sklenené fľaše (vratné aj nevratné) sú s podielom 23,2 % na treťom mieste.
- 80 % opýtaných žien sa priznalo, že obľubujú pivo. Slovenky preferujú svetlé pivo (53,3 %), no aj tmavé pivo (23,1 %) a radler (15,3 %) majú u nich svoje pevné miesto.
- 39 kalórií nájdete v 100 mililitroch svetlého piva. Napriek prevládajúcim mýtom, že sa z piva priberá, obsahuje menej kalórií ako väčšina iných nápojov.
- 0 % je obsah tuku či cholesterolu v pive.
Zdroj: Slovenské združenie výrobcov piva a sladu
Alkoholikom za dve pivá týždenne?
Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že aj konzumácia relatívne nízkeho množstva alkoholu môže viesť k alkoholizmu. Každý jedinec má odlišnú toleranciu a reakciu na alkohol, preto sa riziko vzniku alkoholizmu môže líšiť. V súčasnosti nie je stanovená presná hranica, pri ktorej by pitie alkoholu mohlo viesť k závislosti, pretože to závisí od mnohých faktorov vrátane genetiky, fyzického a duševného zdravia, životného prostredia a spôsobu konzumácie alkoholu. Nie všetci, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, sa stanú alkoholikmi, ale pre tých, ktorí majú sklony k závislosti, môže byť umiernené pitie postupným krokom k nadmernému pitiu a následne k závislosti.