Zohľadnili faktory, ako sú znečistenie ovzdušia, nočný hluk, svetelný smog či miera kriminality. Hoci sme na tom lepšie ako Bogota v Kolumbii, ktorá je suverénne najhoršia, od Viedne či Osla sme na míle vzdialení. Neurogenetik Tomáš Eichler (36) vysvetľuje prečo.
Najlepším mestom na spánok je podľa výskumu Bern vďaka nízkej úrovni znečistenia a vynikajúcej bezpečnosti. Hlavné mesto Švajčiarska má najmenej znečistené ovzdušie zo všetkých miest aj najnižšiu kriminalitu. Za ním nasleduje islandský Reykjavík, keďže je tichý a bez svetelného smogu. V Bratislave však nič nie je ideálne. Na oboch brehoch Dunaja zhoršuje kvalitu nočného života hlavne vysoká miera kriminality, ruch či málo zelených plôch. V porovnaní s Rímom, ktorý tiež nemá dobré skóre, máme vzduch znečistený o polovicu menej.
Obyvatelia hlavného mesta priemerne pracujú 31,2 hodiny týždenne. Podľa vedcov čím menej hodín strávime prácou, tým máme viac času na ďalšie aktivity, a teda máme aj celkovo menej stresu, čo môže zlepšiť kvalitu spánku. A keď už sa nakoniec dostaneme do postele, podvedome nás ruší rôzny hluk. Letisko je v tesnej blízkosti Ružinova a štartujúce lietadlá počas letných nocí počuť aj vo Vrakuni či v Novom Meste. Okrem toho mestom prechádza obchvat a lemujú ho železničné trate, po ktorých v noci jazdia dlhé nákladné vlaky. Ak máte otvorené okno, do spálne vám prenikne poriadny ruch a tí so slabším spánkom prežijú ďalšiu nepokojnú noc.