Odhalení ruskí špióni
Klaus Fuchs bol britský teoretický fyzik nemeckého pôvodu, ktorý spolupracoval s britskou delegáciou v Los Alamos počas projektu Manhattan. Bol zatknutý a súdený v Spojenom kráľovstve po tom, čo bola odhalená jeho spolupráca so Sovietskym zväzom, ktorému odovzdával informácie o vývoji atómových zbraní. Obvineniu zo špionáže unikol pre nedostatok dôkazov a tiež preto, že v čase jeho aktivít bol Sovietsky zväz spojencom, a nie nepriateľom Veľkej Británie.
V decembri 1950 ho zbavili britského občianstva. Vo väzení strávil viac ako deväť rokov a následne emigroval do východného Nemecka.
Hoci je považovaný za hlavný zdroj informácií, vďaka ktorým ZSSR dobehol USA vo vývoji atómových zbraní, nebol jediným špiónom v projekte. Mladý americký fyzik Theodore Hall poskytol sovietskej spravodajskej službe podrobný opis plutóniovej bomby Fat Man a niekoľkých procesov na čistenie plutónia. Neskôr sa presťahoval do Anglicka. Jeho identita špióna bola odhalená až koncom 20. storočia. Za svoju špionážnu prácu nebol nikdy súdený, aj keď sa k tomu v neskorších rokoch novinárom a svojej rodine priznal.
Dôležitú úlohu zohral aj americký strojník David Greenglass. Ten sa priznal, že počas vojny Rusom poskytol schémy laboratórnych experimentov. Bol za to odsúdený na 15 rokov väzenia. Horšie obišli jeho sestra Ethel a jej manžel Julius Rosenberg, ktorí boli za svoju účasť na špionáži v roku 1953 popravení.