Ak lekár nenastúpi do služby podľa rozpisu, môže dostať pokutu do výšky 3319 eur. Aktuálne je však ambulantná pohotovostná služba (APS) personálne zabezpečená vo všetkých krajoch.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčasnosti eviduje 60 percent pediatrov vo výpovednej dobe. Daša Jeleňová z kancelárie predsedu PSK podotkla, že nemusí ísť o presné čísla, pretože organizátori APS nie sú povinní o nich informovať. "Podľa nám dostupných informácií sa výpovedná doba skončila po mesiaci u dvoch organizátorov, ale ani jeden z nich nenahlásil problém so zabezpečením služieb samosprávnemu kraju," dodala s tým, že až následne samosprávny kraj vypíše lekárov do služieb na pohotovosti. Sankcie podľa jej slov vníma samospráva len ako krajné riešenie.
V Košickom kraji evidujú výpoveď 18 percent pediatrov z celkového počtu 94. Z toho 16 je z Nemocnice Spišská Nová Ves. "Keďže v rámci tejto APS sú iba traja pediatri, ktorí nepodali výpovede, Košický samosprávny kraj bude musieť v zmysle zákona pristúpiť k rozpisu služieb. V rámci povinného nástupu má kraj možnosť zaradiť do služby aj pediatrov, ktorí nemajú zmluvný vzťah s prevádzkovateľom APS," ozrejmila pre TASR hovorkyňa samosprávy Anna Terezková. Výpoveď podal aj jeden lekár z Michaloviec. "V prípade tejto APS kraj aj v súčasnosti rozpisuje služby v rámci povinného nástupu," dodala.
V Žilinskom samosprávnom kraji (ZŠK) podalo výpoveď 55 percent pediatrov. "Z dôvodu výpovedí aktuálne ŽSK vytvára rozpis pre ambulantnú pohotovostnú službu pre deti a dorast v Liptovskom Mikuláši a v Ružomberku. Od iných organizátorov APS sme zatiaľ nedostali oznámenie o tom, že nedokážu zabezpečiť služby," uviedla pre TASR hovorkyňa kraja Eva Lacová.