Bez obuvi chodili naši predkovia na dedinách - po lúkach pri pasení kráv, deti sa v lete bežne hrávali bosé, na topánky neboli peniaze. Dnes to vnímame ako benefit. Bosá chôdza vraj znižuje stres a dobre pôsobí na chodidlo. Zlepšuje sa jeho citlivosť, odborníci hovoria aj o priaznivom vplyve na senzomotoriku a koordináciu. Chodenie bez topánok dokonca pôsobí protizápalovo a pomáha pri ťažkostiach so spánkom, tvrdia odborníci.
Chodenie naboso vie uvoľniť neurologické napätie či zvýšiť flexibilitu chodidla. Napriek výhodám ho však odborníci neodporúčajú každému. Nie je vhodné pre diabetikov, opatrní by mali byť aj starší ľudia. Upozornila na to vedúca fyzioterapeutka Libuša Klamárová. „Keď chodíme naboso, aktivujeme mnohé nervové zakončenia na našich nohách, čím sa uvoľňuje neurologické napätie a znižuje sa hladina stresu,“ tvrdí.
Kontakt chodidla s nerovným povrchom podľa nej však pomáha zlepšovať krvný obeh, znižuje zápal, tlmí bolesť a v neposlednom rade pomáha zvýšiť silu a flexibilitu svalov a väzov chodidla. „Tým sa zlepšujú prirodzené funkcie zdravého chodidla, keďže bez primeranej sily v chodidle dochádza k zlej mechanike chôdze, a to následne zvyšuje riziko rôznych zranení,“ vysvetlila. Treba si však dávať pozor na to, po akom povrchu chodíte bez topánok. Niektoré organizácie zriaďujú pocitové chodníky, na ktorých sa striedajú rôzne povrchy, napríklad drevo, kameň, piesok, tráva či korkové štuple.
Benefity
1. Posilnenie imunitného systému
- Lepšia koordinácia pohybov - z chodidla dostáva mozog najviac spätnej pohybovej väzby v porovnaní s očami a ušami. Každý orgán nášho tela je úzko spojený s určitou plôškou na spodnej časti chodidla. Mozog s chodidlami pri chôdzi komunikuje, spolupracuje a vďaka signálom sa snaží efektívne vyhodnocovať situácie a prispôsobovať koordináciu tela.
2. Zníženie stresu a kvalitnejší spánok
- Ak chodíte často bosí, ste v užšom kontakte s prírodou. Priamy kontakt so zemou pôsobí uvoľňujúco a odbúrava nahromadený stres, je to skrátka príjemné.
3. Zlepšenie rovnováhy celého tela
- Pri priamom dotyku chodidla s podkladom je pohyb prirodzenejší a podnety z prostredia sú odosielané do mozgu, ktorý reaguje a zapája ostatné časti tela, teda svalstvo a kosti.
4. Zdravá chrbtica
- Pri chôdzi je dôležitá správna technika, správne zapojenie svalstva a práca chrbtice. Chrbtica sa pri chôdzi vyťahuje smerom nahor, postava sa vzpriamuje, čím priaznivo pôsobí na zdravie celého organizmu a lepšie držanie tela.
5. Otužovanie
- Pravidelnejšie vystavovanie nôh chladnej vode alebo snehu rozprúdi krv v žilách, čím sa zlepšia termoregulačné schopnosti. Odporúča sa začať približne s jednou minútou.