Spanie na strome
Celý Luciin život je podľa nej jedno veľké dobrodružstvo a o bizarné zážitky naozaj nemá núdzu. Na Papue-Novej Guinei používala rieku namiesto normálnej kúpeľne, bývala v chalúpke z listov, skúsila zeleninu s rybou uvarenú v dutom bambuse namiesto hrnca a do jej izby v noci bežne vleteli netopiere.
„Na expedícii v Zambii sme stanovali uprostred divočiny, zo stanov sme počuli hyeny a slony a naši kuchári nám piekli chlieb v zemi a varili vývar z antilopy. Na Borneu sme spali na stromovej platforme vo výške 20 metrov pripútaní o strom, budili sme sa so zvukmi gibonov a dutohlavcov.
Na Madagaskare som žila v stane 9 mesiacov a určite nezabudnem na našu kyvadlovú dopravu do kempu, kde nám prejdenie 40 kilometrov niekedy trvalo aj 9 hodín. V období dažďov sa nevydláždené cesty totiž zmenili na minirieky a náš autobus sa zasekol v blate každých 10 metrov. Podmorské potápanie v noci na Filipínach určite tiež patrí na môj zoznam,“ vymenúva nespočetné množstvo zážitkov.
Čo chce ešte zažiť
Na prvý pohľad sa zdá, že Lucia skúsila naozaj všetko, aj ona má však ešte svoje nesplnené sny. Hoci je momentálne v radostnom očakávaní, v budúcnosti by rada navštívila všetky pralesy na svete vrátane málo prebádaných oblastí, ako je Kongo.
„Nie všetko sa točí okolo hmyzu, a tak na mojom zozname sú aj veci ako potápanie sa s mantami rajami a žralokom veľrybím, návšteva Japonska alebo zalyžovať si na pieskových dunách,“ povedala s úsmevom.
Zaujímavé úlovky
- Koník, ktorého som videla v Zambii, vyzeral, ako keby sa mu okolo hlavy niečo divne penilo. Tieto druhy sa kŕmia na jedovatých rastlinách, z ktorých dokážu vylúhovať jedovaté látky, vstrebať ich do vlastného tela a potom následne vypudiť ako jedovatú penu, ak im hrozí nebezpečenstvo zožratia od väčších predátorov. V trópoch som videla muchy s očami na stopkách, moľu, čo vyzerá ako osa s priesvitnými krídlami aj s falošným žihadlom, 11-centimetrovú osu, ktorá paralyzuje tarantuly.
Čisto tropická záležitosť sú napríklad mravce, ktoré zbavujú stromy listov a tieto si potom po malých kúskoch nosia do podzemného hniezda, ktoré môže mať naprieč až 80 m. V trópoch existujú aj takzvané orchideové včely. Samčekovia týchto včiel vedia odsať voňavé oleje z kvetov orchideí, tieto si potom uskladnia v špeciálnych dutinách v nohách a spracovaný parfum používajú ako vlastný feromón na prilákanie samičiek.
Kde je raj na zemi
- Ak vás zaujímajú napríklad čmeliaky, pretože sú veľmi chlpaté, neznášajú až tak dobre príliš vysoké teploty a preferujú vyššie položené lokality, ako sú hory Nepálu, kde je chladnejšie. Na druhej strane sucho a teplomilné skupiny hmyzu, ako sú napríklad modlivky, sa dajú nájsť najmä v Afrike. Ak chcete zažiť celkovú hmyzovú pestrosť , tak sú to jednoznačne dažďové pralesy. Tu môžete nájsť najviac druhov hmyzu na svete a dosahuje tu oveľa väčšiu veľkosť ako inde. Často sa pozeráte aj na nové druhy, len to bez mikroskopu v tom momente neviete.