"Hosťovanie tohto stretnutia značí pokračovanie humanitárnych iniciatív a snáh predostretých korunným princom Muhammadom bin Salmánom a jeho komunikácie s vedením Ruska a Ukrajiny od prvých dní vypuknutia krízy," uvádza SPA.
Saudskoarabská vláda dúfa, že stretnutie "prispeje k posilneniu dialógu a spolupráce", aby sa zaistilo vyriešenie vojny na Ukrajine diplomatickými a politickými spôsobmi. Riešenie by malo tiež posilniť medzinárodný mier a bezpečnosť a ušetriť svet od ďalších humanitárnych, bezpečnostných a ekonomických dôsledkov krízy na Ukrajine.
Saudská Arábia neuviedla, ktoré krajiny sa na stretnutí zúčastnia. Podľa agentúry Reuters sa očakávajú zástupcovia približne 40 krajín sveta.
V piatok potvrdila svoju účasť Čína, ktorú bude reprezentovať špeciálny vyslanec pre euroázijské záležitosti Li Chuej. Účasť Číny je dôležitá, pretože Peking udržiava blízke ekonomické i diplomatické vzťahy s Moskvou. Na prvé kolo týchto rokovaní začiatkom roka v Kodani Čína pozvanie neprijala.
Tento týždeň rôzne zdroje uviedli, že Spojené štáty by mal reprezentovať poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, očakávajú aj zástupcov Turecka a európskych krajín. Rusko sa na stretnutí nezúčastni, no Kremeľ uviedol, že ho bude monitorovať.