Baktéria by podľa vedcov mohla byť novým nástrojom v boji proti jednej z najstarších chorôb na svete, ktorá každý rok zabije asi 620.000 ľudí, často detí mladších ako päť rokov. Vakcíny proti malárii už boli vyvinuté, ale ich zavádzanie v Afrike je len v začiatkoch.
Vedci z výskumného zariadenia v Španielsku, ktoré prevádzkuje farmaceutická spoločnosť GSK, baktériu objavili po tom, ako si všimli, že jedna kolónia komárov využívaná pre vývoj liekov prestala prenášať maláriu. "Miera infekcie u komárov začala klesať a na konci roka už komáre neboli nakazené parazitom malárie," povedala vedúca výskumného programu, doktorka Janneth Rodriguesová.
Tím zmrazil vzorky z experimentu z roku 2014 a vrátil sa k nim o dva roky neskôr, aby preskúmal, čo sa stalo. Ďalšie štúdie odhalili, že špecifický kmeň baktérií TC1, ktorý je prirodzene prítomný v životnom prostredí, zastavil vývoj parazitov malárie v črevách komárov. "Akonáhle sa raz v komárovi usídli, vydrží v ňom po celý život," dodala doktorka Rodriguesová. "A my sme zistili, že práve táto baktéria bola zodpovedná za zníženie prenosu malárie danou kolóniou komárov. "
Nové údaje zverejnené v časopise Science naznačujú, že baktérie môžu znížiť množstvo parazitov v komároch až o 73 percent. Teraz prebiehajú ďalšie testy v uzavretom terénnom výskumnom zariadení nazvanom MosquitoSphere v Burkine Faso, ktoré majú preveriť, aké efektívne a bezpečné by bolo použitie tejto baktérie vo veľkom meradle v reálnom svete.