Indická sonda sa 23. alebo 24. augusta pokúsi pristáť blízko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Ak sa pristávaciemu modulu Vikrám s robotickým vozítkom Pragján podarí mäkko dosadiť na mesačný povrch, stane sa India po Spojených štátoch, Rusku (Sovietskom zväze) a Číne iba štvrtou krajinou, ktorá to dokázala. Pri južnom póle Mesiaca zatiaľ nepristál aparát žiadnej krajiny, uviedol server BBC.
Sondu Čandrájan-3 (Mesačná loď 3) vyniesla raketa LVM3 z indického kozmodrómu 14. júla. Sonda potom viac ako týždeň obiehala okolo Zeme, kým bola v utorok vyslaná smerom k obežnej dráhe okolo Mesiaca. Teraz budú indickí experti znižovať jej rýchlosť, aby ju pripravili na mäkké pristátie.
Po pristátí by malo z modulu vyjsť šesťkolesové vozítko a vydať sa na púť po skalách a kráteroch Mesiaca, aby na mesačnom povrchu zhromažďovalo dáta a fotografie a odosielalo ich na analýzu späť na Zem.
"Robotické vozítko je vybavené piatimi prístrojmi, ktoré by sa mali zamerať na fyzikálne vlastnosti povrchu Mesiaca, atmosféru blízku povrchu a tektonickú činnosť s cieľom zistiť, čo sa deje pod povrchom. Dúfam, že objavíme niečo nové," vyhlásil šéf Indickej organizácie pre kozmický výskum (ISRO) Šrídhar Panikkar Sómnáth.
Ide o tretiu indickú misiu k Mesiacu, ktorý je od Zeme vzdialený bezmála 400.000 kilometrov. V roku 2008 vyslala India družicu Čandrájan-1, ktorá krúžila okolo Mesiaca, ale o rok neskôr bola vyhlásená za stratenú. V júli 2019 India vyslala do kozmu sondu Čandrájan-2, pristátie modulu pri južnom póle Mesiaca sa ale nedarilo.